Конспект уроку по навколишнього світу (А.А.Плешаков)
вчителя початкових класів
МБОУ ЗОШ №3 м Петровська
Півкін Т.А.
Тема: Розмноження та розвиток рослин. (3 клас)
Мета уроку:дати уявлення про розмноження і розвитку рослин.
Завдання уроку:
особистісні:
1. Розвиток навичок співпраці з дорослими і однолітками.
2. Освоєння початкових форм пізнавальної та особистісної рефлексії.
метапредметние:
1. Використання знаково-символічних засобів представлення
інформації для створення моделей досліджуваних об'єктів і процесів,
схем вирішення навчальних і практичних завдань.
2. Активне використання мовних засобів і засобів ІКТ для вирішення
комунікативних та пізнавальних завдань.
3. Формування шанобливого ставлення до Росії, рідного кра ю.
Предметні:
1. Розвиток навичок встановлювати і виявляти причинно-наслідкові зв'язки в навколишньому світі.
2. Розширення знань дітей про життя рослин.
3 .. Розвиток спостережливості дітей.
устаткування:
Комп'ютер, проектор;
Електронна презентація «Розмноження рослин»
Підручники і зошити;
- «Сигнали» психологічного комфорту на уроці.
Хід уроку:
1.Адаптаціонний етап.
Тест «Мій настрій».
Перш, ніж почати роботу, мені б хотілося, щоб ви визначили свій настрій. (Діти показують коло-сигнал настрою: жовтий - радісно, \u200b\u200bсиній - спокійно, сірий - тривожно, чорний - дуже погано).
Настрій чудовий, настрій робочий.
Горішок знанья твердий, але ми не звикли відступати, нам розколоти його допоможе прагнення все знати.
Відгадайте загадку.
Дихає, росте,
А ходити не може. (Рослина.)
Про що ми будемо сьогодні говорити?
- Сьогодні на уроці будемо продовжувати вивчення рослин: ви дізнаєтеся, як розмножуються рослини. Тема нашого уроку: «Розмноження та розвиток рослин». Але спочатку давайте повторимо те, що ви вже знаєте про рослини.
2. Перевірка домашнього завдання
Тест по темі «Різноманітність і життя рослин»
1 . Як називається наука про рослини?
а) ботаніка;
б) зоологія;
в) астрономія.
2 . Що рослини отримують з грунту?
а) перегній, пісок, глину;
б) залишки рослин і тварин;
в) повітря, воду, солі.
3 . Які умови потрібні рослині, щоб утворитицукор крохмаль?
а) наявність води і вуглекислого газу;
б) наявність грунту і повітря;
в) наявність світла, води і вуглекислого газу.
4 . Яке важливе речовина утворюється в листі разом зпоживними речовинами?
а) азот;
б) вуглекислий газ;
в) кисень.
5. Що несе сонячне світло для рослин?
а) тепло
б) енергію
в) красу
6. Підкресліть назви хвойних рослин однією рисою, квіткових - двома рисами: яблуня, ялина, смородина, сосна, кульбаба, ялівець.
3. Основний етап.
1. Бесіда.
- Розкажіть, які ознаки життя рослин ви знаєте? (Дихають, живляться, ростуть і розвиваються, вмирають.)
- Сьогодні ми повторили, як дихають і харчуються рослини. І тепер продовжимо знайомитися з життям рослин.
- Як розмножуються рослини: хвойні і квіткові? (Насінням.)
- А водорості, мохи, папороті? (Спорами.)
Ми з вами будемо вивчати як розмножуються квіткові рослини.
- Над квітами рослин завжди літають бджоли, джмелі, метелики. Чому? (Вони годуються солодким квітковим соком - нектаром і при цьому запилюють рослини.)(Слайд 3)
- Що таке запилення? (Запилення - це перенесення пилку з тичинок квітки на рильце маточки, де відбувається запліднення.)
У квітках, крім нектару, є пилок - найдрібніші жовті зернятка. Коли бджола сідає на квітку, пилок залишається на її волохатому тільце. Перелітаючи на іншу квітку того ж виду рослин, бджола мимоволі переносить на нього і пилок - запилює цю квітку. З обпиленої квітки починає розвиватися плід з насінням. А якщо запилення не відбудеться, то плодів і насіння у рослин не буде. Бджоли, джмелі, метелики - це комахи-запилювачі. Вони допомагають розмножуватися рослинам. (Слайд 4,5)
Одного разу вчені поставили такий досвід: на грушевому дереві перед цвітінням вибрали дві гілки з однаковим числом бутонів. Одну з них накрили марлею, щоб до квіток не могли проникнути бджоли, а іншу залишили відкритою. І що ж вийшло? На тій гілці, де на квітки прилітали бджоли, утворилося 33 груші. А на гілці під марлею - жодної. Значить, комахи не просто годуються на квітках, вони ще й виконують роботу, без якої не можуть утворюватися плоди і насіння. Ця робота - запилення квітів. (Слайд 6)
У жарких країнах деякі квіти запилюють крихітні пташки колібрі. Щоб дістатися до нектару, вони запускають свої клювики в глиб квітки. (Слайд 7)
Після запилення у рослин з'являються плоди (насіння). (Слайд 8,9)
Плоди дозріють і впадуть на землю, а потім проросте в землі. (Слайд 10)
2. Робота за підручником (с. 80).
- Що таке запилення?
- Хто виконує цю роботу? Назвіть комах запилювачів.
- Що станеться, якщо квітка не буде опилен?
4. Фізкультхвилинка
На галявині, на ромашці
Жук літав в кольоровий сорочці.
Жу-жу-жу, жу-жу-жу,
Я з ромашками дружу.
Тихо за вітром качаюсь,
Низько-низько нахиляюся.
5. Робота по темі уроку (продовження)
- А тепер давайте подумаємо, як же поширюються насіння?
Плоди рослин - справжні мандрівники. Якщо придивитися до них, то можна здогадатися, як вони подорожують.
Розгляньте плоди клена, липи, берези, кульбаби. У цих плодів є крильця, парашютики. (Слайд 11)
- Як ви думаєте, як подорожують ці плоди? (Їх розносить вітром.) У кульбаби насіння прикріплене до своєрідного«Парашута», у клена є «крильця». (Слайд12)
- А тепер подивіться на плоди реп'яха, череди. Як вони поширюються? (Уетіх плодів є гачечки, зубчики і ін. Ними вони чіпляються за одяг людини, шерсть звірів і подорожують, поки не впадуть.) (Слайд13. 14)
Багато плоди поширюють тварини. Наприклад, білка запасаюча горіхи, може їх втратити. Птахи, що збирають насіння на деревах кидають їх. (Слайд 15)
А у деяких рослин насіння поширюються саморазбрасиваніем, наприклад у скаженого огірка і недоторки. (Слайд 16)
У теплих країнах зростає дивне рослина, плоди якого нагадують красивий зелений огірок. Це - скажений огірок. Варто до нього доторкнутися, як в ту ж мить - піф-паф - він вистрілює в вас липкою рідиною. А в ній щось і плавають насіння! Як не очищають від цієї слизу, дві-три краплі її все ж залишаться на рукаві або на сукню. А потім слиз висохне і насіннячко звалиться на землю, і на майбутній рік на цьому місці виросте новий сердитий огірок.
І у нас, в середній смузі Росії, теж є рослини, які виробляють подібні ж фокуси і таким чином розселяються по Землі. Наприклад, недоторка. Спробуйте торкнутися її стручка. Побачите, як він вистрілить в вас липкими насінням.
Люди люблять ходити в ліс за грибами, за ягодами або просто на прогулянку. Збираючи квіти, шишки та інші дари лісу, люди, самі того не помічаючи, розносять насіння рослин. (Слайд 17)
- Як ви думаєте, чому плодам необхідно подорожувати? (На одній рослині плодів буває дуже багато. Якби всі вони впали біля рослини, на якому утворилися, то молоді паростки просто загинули б - їм не вистачило б місця, світла, харчування. Ось рослини і розселяються за допомогою вітру, тварин і людини. )
6. Творчий етап.
Велика частина рослин виростає з упалих на землю насіння. Для проростання насіння потрібні тепло, вода і повітря. Навесні грунт сира і тепла, від цього кожне насіння набухає
і починає рости. Спочатку з'являється корінь, потім паросток. Цей процес називається пророщуванням.Проростаючи, насіння розкривається і випускає корінь. Зелений паросток спрямовується крізь ґрунт до світла. Молоді листочки допомагають рослині виробляти
свою власну їжу. Виростає доросла рослина. (Слайд 18)
- Прочитайте статтю на с. 82 підручника.
- Дайте відповідь на питання розділу «Подумай!».
Гімнастика для очей.
Виконання завдань в робочому зошиті. (С. 34, завдання 1.)
- Назвіть слова в лівому стовпчику. Виберіть з правого стовпчика пояснення до кожного слова.
- Перше слово -нектар. Яке пояснення підійде до цього слова? (Нектар- солодкий квітковий сік.)
- З'єднайте стрілкою слово «нектар» і пояснення.
- Друге слово - пилок. Підберіть до нього пояснення. (Пилок - дрібні жовті крупинки в квітках.)
- З'єднайте стрілкою слово «пилок» і пояснення.
- Решта виконайте самостійно.
відповідь:запилення - перенесення пилку з однієї квітки на іншій; комахи-запилювачі - комахи, які запилюють квіти. (Перевірка.) (С. 35, завдання 2.)
- Розгляньте малюнки. Підпишіть назви комах-запилювачів. Якщо це завдання викличе утруднення, скористайтеся текстом підручника на с. 80.
- Назвіть комах-запилювачів. (Бджола, джміль, метелик.)
(С. 36, завдання 4.)
- Використовуючи текст підручника на с. 82, напишіть, що необхідно для проростання насіння. (Для проростання насіння потрібні тепло, вода і повітря.)
(Перевірка.)
(С. 36, завдання 5.)
- Навесні багато батьків вирощують розсаду. Ви, напевно, спостерігали за цим процесом. Намалюйте, як розвивається рослина з насіння.
- Що з'являється спочатку? (Корінець.)
- А потім? (Стеблюк з листочками.)(С. 36, завдання 6.)
- Розгляньте малюнок. Кожна бджілка принесла букву. Складіть з цих букв слово і дізнаєтеся, яку роботу виконують бджілки. (Запилення.)
- А як можна назвати цих бджілок? (Комахи-запилювачі.)
- Яке значення для рослини має процес запилення?
7. Робота в парах.
Завдання 7 (робочий зошит, с. 36).
8. Закріплення вивченого.
Яку роль відіграють плоди і насіння в житті рослин?
Здогадайтеся, яке значення має яскраве забарвлення плодів вишні, горобини, черемхи. (Щоб залучати птахів)
Як птахи, звірі і люди поширюють насіння?
9. Рефлексія.
Що нового дізналися на уроці?
Коли було цікаво?
Визначте свій настрій в кінці уроку?
2. Відповісти на питання розділу «Перевір себе» (підручник, с. 83).
3. Виконати завдання 1-3 (підручник, с. 83).
мета
- формування цілісної картини світу і усвідомлення ме-ста в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання і емоційно-ціннісного осмислення дитиною особистого досвіду спілкування з людьми і природою;
проблема:
як розмножуються і розвиваються рослини?
завдання:
розширити знання про життя рослин, дати уявлення про розмноження і розвитку рослин з насіння.
Предметні результати
навчаться
Характеризувати умови, необхідні для розмноження рослин;
Виявляти роль тварин в розмноженні і розвитку рослин;
Характеризувати стадії розвитку рослин з насіння;
Працювати з термінологічним словничком.
універсально навчальні дії (УУД)
регулятивні: перетворювати практичну задачу у пізнавальну.
Пізнавальні:
оволодіння логічними діями порівняння, аналізу, синтезу, узагальнення, встановлення причинно-наслідкових зв'язків, побудови міркувань.
комунікативні: брати участь в діалозі при виконанні завдань;
оцінювати дії однокласників
особистісні результати
Ціннісне ставлення до природного світу.
Основні поняття і визначення
Запилення рослин. Плід. Семя.Вегетатівное розмноження
Підготовка до засвоєння нового матеріалу
Дізнаємося, що таке запилення, як поширеною-ються плоди і насіння, як з насіння роз-вають рослини. Будемо вчитися висувати ги-гіпотез і доводити їх, моделювати процес розвитку рослини.
Згадай, що ти знаєш про взаємозв'язок коль-тов і метеликів. Які умови потрібні для про-Растану насіння? Як, за твоїми спостереженнями, розвивається рослина з насіння?
Вивчення нового матеріалу
Розмноження і розвиток рослин
ЗАПИЛЕННЯ
Одного разу вчені поставили досвід: на груші-вом дереві перед цвітінням вибрали дві гілки з однаковим числом бутонів. Одну з них накрили марлею, щоб до квіток не могли проникнути бджоли, а іншу залишили відкритою.
На тій гілці, де на квітки прилітали пчё-ли, утворилося 33 груші. А на гілці під мар-лей - жодної! Вислови припущення, чому це сталося. Перевір себе по тексту підручника.
На квітках рослин бджоли, джмелі, метелики годуються солодким квітковим соком - нектаром. При цьому вони виконують роботу, без якої не можуть утворитися плоди і насіння. Ця ра-бота - запилення квіток.
Що таке запилення?
У квітках, крім нектару, є пилок - мілину-чайшего жовті зернятка. Коли бджола сідає на квітку, пилок залишається на її волохатому тільце. Перелітаючи на іншу квітку того ж ві-да рослин, бджола мимоволі переносить на нього і пилок - запилює цю квітку. З опилённого квітки починає розвиватися плід з насінням. А якщо запилення не відбудеться, плодів і се-мян у рослини не буде. Бджоли, джмелі, Бабоча-ки - це комахи-запилювачі. Вони допомагають рослинам розмножуватися.
Осмислення і розуміння отриманих знань
ПЛОДИ ПОДОРОЖУЮТЬ
Практична робота. Розгляньте плоди (клена, липи, будяків і ін.). Подумайте, як вони поширюються. У чому видно їх пристосованість до цього? Перевірте себе за текстом підручника.
Череда Реп'ях Кульбаба
Плоди клена, липи, берези мають особливі даху-лишку, а плоди кульбаби - легкі парашютики. Ці плоди пристосовані до того, щоб шляхо-простувати за допомогою вітру. У плодиков ре-пейніка є маленькі гачечки, а у плодиков низки - гострі зубчики. Гачками і зубч-ками плодики чіпляються за шерсть звірів, за одяг людини і «їдуть» на них, поки не впадуть.
Спробуй пояснити, чому плоди повинні подорожувати. Перевір себе на «Сторінка для самоперевірки».
ЯК РОЗВИВАЄТЬСЯ РОСЛИНА З НАСІННЯ
Для проростання насіння потрібні тепло, вода, повітря. Зазвичай насіння отримують все це, коли потрапляють в грунт.
Як же розвивається рослина з насіння?
Покажи на моделі процес розвитку расті-ня з насіння. Перевір себе по тексту і ри-Сунки підручника
Спочатку з'являється корінець, а потім стьобі-лёк з листочками. Проросток росте і з време-ньому перетворюється в доросла рослина. На ньому з'являються квітки, а після запилення на місці квіток - плоди з насінням.
Обговоримо!
1.Семья - це живе чи неживе тіло?
2.Семена рослин зазвичай зберігають в пакети-ках.
3.Почему насіння при цьому не проростають?
4.Весной в квітучі сади часто виносять вулики з бджолами. Для чого це роблять?
Самостійне застосування знань
Перевір себе
1.Як відбувається запилення у рослин?
2. Що утворюється на місці квіток після запилюючи-ня?
3. Як поширюються плоди рослин?
4.Какие умови потрібні для проростання насіння?
5. Як розвивається рослина з насіння?
висновок
Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються на місці квіток після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини. З насіння в сприятливих умовах розвиваються нові рослини.
Завдання для домашньої роботи
1.Запіші в словничок: запилення.
2.Понаблюдай, як поширюються взимку плоди клена, липи, берези та інших рослин.
3.Пріготовь розповідь про те, як тварини по-могают рослинам розмножуватися (запилюють колір-ки, поширюють плоди).
Запилення рослин комахою
Розмноження і розвиток рослин
На квітках рослин бджоли, джмелі, метелики годуються солодким квітковим соком - нектаром.
При цьому вони виконують роботу, без якої не можуть утворюватися плоди і насіння. Ця робота - запилення.
Що таке запилення?
У квітках, крім нектару, є пилок - найдрібніші жовті зернятка. Коли бджола сідає на квітку, пилок залишається на її волохатому тільце. Перелетіла на іншу квітку того ж виду рослин, бджола мимоволі переносить на нього і пилок - запилює цю квітку. З обпиленої квітки починає розвиватися плід з насінням. А якщо запилення не відбудеться, плодів і насіння у рослини не буде.
Бджоли, джмелі, метелики - це комахи-запилювачі. Вони допомагають рослинам розмножуватися.
Більшість рослин розмножується насінням. Плоди з насінням утворюються на місці квіток після запилення. Вони поширюються за допомогою вітру, тварин, людини. З насіння в сприятливих умовах розвиваються нові рослини.
Кросворд. Частини рослин.
По горизонталі:
2. Що у рослин утворюється на місці квітки? Відповідь: плід
3. Частина рослини, яку їдять у салату, капусти, петрушки. Відповідь: лист
5. Красива частина рослини, яку люблять комахи. Відповідь: квітка
6. Частина рослини, що несе листя і квіти. Відповідь: стебло
По вертикалі:
1. Частина рослини, що закріплює його в землі. Відповідь: корінь
4. Частини рослини, які знаходяться в плодах. Відповідь: насіння
відкрити незаповнений кросворд \u003e\u003e
Що таке нектар? Солодкий квітковий сік.
Які комахи є запилювачами? Бджоли, джмелі, метелики, оси.
За допомогою чого розмножується більшість рослин? За допомогою пилку.
Що потрібно для проростання насіння? Тепло, вода і повітря.
Згадай, як розвивається рослина з насіння. Фази розвитку рослини.
Розглянь зображені рослини. За допомогою кого і чого можуть поширюватися їх насіння.
Розмноження і розвиток рослин Навколишній світ 3 клас Плешаков Школа Росії
Власенкова Тетяна Михайлівна
МБОУ ЗОШ №1 п. Озерний
Вчитель початкових класів
01.11.2014г.
Групи рослин
Які рослини є вищими?
мохи
водорості
квіткові
папороті
хвойні
квіткові рослини
Рослини, у яких є квітки і плоди, називаються квітковими. Квіткові - самий великий відділ рослинного світу, до якого належить більше половини відомих видів рослин. Їх близько 250 000 видів.
Що ти дізнаєшся на уроці?
Черв'яком вона була,
Тільки їла і спала.
Втратила апетит,
Дивишся - по небу летить .
Летить - гуде,
Сяде - мовчить.
Цілий день в працях
То в лугах, то в садах.
І хто їй друг,
Той завжди з медом,
А хто їй не люб-
Рятуйся бігом!
Його фігура підвела -
Набагато товщі, ніж бджола.
Смужки, немов у оси,
На черевці - крапельки роси.
Поясни екологічні зв'язку «комахи - рослини».
На якому з рослин утворюються плоди? Чому?
Запилення квіткових рослин
Основними запилювачами квіткових рослин є метелики, бджоли, джмелі. Коли комахи сідають на квітку, пилок залишається на її волохатому тільце. Перелітаючи на іншу квітку, вони мимоволі переносять на нього пилок - запилюють цю квітку.
Освіта плода і насіння
Плоди і насіння
Плоди різних рослин несхожі між собою, але вони завжди утворюються на місці квіток. У плодах знаходяться насіння. Плоди захищають насінину від пошкоджень, замерзання і засихання. Насіння дає життя новій рослині. Деякі насіння можуть збережуться і проростати через 10, 20, 40 і навіть 100 років.
Пристосування до розповсюдження плодів і насіння
Тваринами і людиною
пристосування:
вітром
Саморазбрасиваніе
- сухі плоди з причепленні
- їстівні плоди
пристосування:
- крильця
- парашютики
- чубчики
пристосування:
водою
- насіння активно розкидаються з плодів
пристосування:
- насіння водних і прибережних рослин мають пристосування для плавання
Умови для проростання насіння
тепло
вода
повітря
грунт
Розвиток рослини з насіння
Перевір себе
- Назви необхідна умова для утворення плодів.
- Як відбувається запилення у рослин?
- Як поширюються плоди?
- Які умови потрібні для проростання насіння?
- як розвивається рослина з насіння?
Інформаційні ресурси:
- А.А.Плешаков. Підручник «Навколишній світ»
3 клас.
- Н.Ю.Васільева. Поурочні розробки з курсу «Навколишній світ» до УМК «Школа Росії» .3 клас.
- http://www.yandex.ru/ (30 - 31.10.2014г.)