Ландшафтний дизайн

Подорож по материках 2. Урок по навколишнього світу на тему: "Подорож по материках" (2 клас). Вивчення нового матеріалу

Тема уроку: Подорож по материках

мета: формування і розвиток ціннісного ставлення учнів до спільної навчально-пізнавальної діяльності при ознайомленні з новими поняттями «материк» і «частини світу».

Тип уроку: урок введення нових знань.

завдання:

Освітні завдання:

Допомогти дітям засвоїти нове поняття «материк» і «частини світу»;

Навчити дізнаватися і показувати на карті всі материки.

Розвиваючі завдання:

Розвивати просторову уяву, пізнавальний інтерес, кругозір, творчі здібності, інтерес до читання енциклопедичної літератури;

Розвивати уміння працювати з картою півкуль, глобусом, навчальним текстом, тлумачним словником російської мови;

Розвивати навички контролю і самоконтролю, навички практичної роботи в групах;

Розвивати пізнавальну активність дітей, вміння спостерігати, порівнювати, узагальнювати і робити висновки.

Виховні завдання:

Сприяти формуванню особистості учня, підтримувати потреби і мотиви дізнаватися «нове»;

Сприяти розвитку комунікативних здібностей (Слухати і чути однокласників, вступати в дискусію, діалог, висловлювати і відстоювати свою думку);

- прищеплювати шанобливе ставлення один до одного, до народів, що живуть на Землі;

Формувати емоційно-позитивне ставлення до предмета, показуючи зв'язок предметів, що вивчаються з життям.

Хід уроку:

I організаційний момент

а)Психологічний і емоційний настрій

З давніх часів з століття в століття

Дізнатися прагнула людина

Як важкий шлях, що там далеко?

І споряджав він кораблі,

І опускався до глибин,

І піднімався до вершин.

Материки він відкривав,

Як світ прекрасний дізнавався.

За знанья життя віддати він міг,

Отже! Ми починаємо наш урок.

На уроці нас чекають нові відкриття, якими вони будуть великими або маленькими, цікавими або не дуже, завис від вас. Але кожного вони будуть своі.Все в ваших руках. Я бажаю всім успіхів і удачі .

Ми сьогодні вирушимо з вами в кругосвітню подорож.

Як розумієте слово «кругосвітню»?

Це означає навколо планети Земля.

Першим хто зробив таке подорож був Фернан Магеллан- португальська і іспанський мореплавець. Він командував експедицією здійснила 1-е кругосвітню подорож в 16 столітті.

- У подорожі нам необхідно буде орієнтуватися. Що краще взяти в подорож: карту або глобус? Чому?

(Глобус - зменшена модель Землі. Глобус більше схожий на нашу планету, але картою користуватися зручніше. Карта - це зображення поверхні Землі на площині.На відміну від карт,на глобусі немає спотворень і розривів, тому глобус зручний для отримання загального уявлення про розташування материків і океанів.

В той же часглобус має досить невеликий масштаб і не може показати будь-яку місцевість докладно .)

Це карта.слайд

б) АОЗ

Порівняння слів на дошці:

Африка, Антарктида, Австралія, Атлантичний, Північний Льодовитий, Південна Америка, Індійський, Гренландія

На які дві групи можна розділити ці слова?

Я хочу розділити слова на дві групи: материки і океани.

Хто скаже, що ми називаємо материками; океанами. Який синонімом до слова материк ви можете підібрати?

(Континент)

Назвіть материки, назвіть океани. Що ви помітили?

А я помітила, що тут не вистачає одного океану-Південного

А хіба є такий океан? Де він знаходиться?

Так є.

(10 років тому Міжнародна гідрографічна організація виділила з південних вод Тихого, Атлантичного і Індійського океанів -Південний.)

Я вважаю, що немає такого материка Гренландія-це слово зайве. Але треба додати Північну Америку і Євразію.

(Гренландія - найбільший материк на Землі, омивається Атлантичним і Північний Льодовитий океаном. Належить Данії)

Молодці, ви дуже уважні!

в)Оголошення теми уроку .

Я думаю, ви здогадалися про тему сьогоднішнього уроку.

Мені здається, ми будемо подорожувати по материках і океанах.

Вірно. Тема уроку: Географічна карта. Подорож по материках.Слайд.

III . Підготовча робота.

а)проблемне питання .

Хлопці, а як ви думаєте, однаковий чи рослинний і тваринний світ на різних материках?

Ні, різний

Чому у нас не скрізь жарко?

Це пов'язано з кількістю одержуваного сонячного тепла і кількістю випадає опадів.

(В районі екватора більше сонячного тепла, ніж на півдні і півночі планети, тому що промені там ковзають по поверхні Землі і не прогрівають її.)

Цей фактор впливає на особливості тваринного і рослинного світу кожного материка. Але про це це ми поговоримо на наступному уроці і дізнаємося, які теплові пояси є на Землі.А сьогодні ми дізнаємося про особливості кожного континенту.

IV. Физминутку

V. Робота по темі уроку

Кораблі по морю пливли,

До чудо-острову поспішали.

Чекали там давно гостей,

кращих першовідкривачів.

а)Робота по карті.

Скільки всього материків?

Давайте продовжимо нашу подорож, познайомимося з кожним з них.

Який материк найбільший? (Євразія)Слайд.

- Дійсно Євразія - найбільший материк, щоб перелетіти з заходу на схід треба витратити цілу добу

Про це материку нам розкажуть ......

1) Євразія - найбільший материк. Він такий великий, що його ділять на дві частини світу - Європу й Азію. Омивається чотирма океанами: на півдні - Індійським, на півночі - Північним Льодовитим, на заході - Атлантичним, на сході - Тихим.

Саме в Євразії знаходиться наша Батьківщина - Росія.

На територіїЄвропи розміщується понад 40 країн, народи яких говорять на десятках мовах.

Найбільший острів Європи - Великобританія.

Найбільше озеро Європи - Ладозьке.

Найдовша річка - Волга.

Азія - найбільша частина світу. Вона в чотири рази більше Європи. Разом з нею вона утворює материк Євразію.

На її території розташовано 54 держави.

Тут знаходяться найвищі гори на Землі - Гімалаї і найбільша вершина - (Джомолунгма)Еверест- 8848 м. Озеро Байкал - найглибше озеро планети Земля. Каспійське море - найбільше озеро світу. І Китай - найбільша за чисельністю населення держава світу.

2) - Який материк найменший?

- Ви в Австралії бували? Ви Австралію бачили? Невже ніколи ви не їздили туди?

Австралія - \u200b\u200bсамий сухий материк Землі. Материк рідкостей. Але нам про це континенті розповість ....

Австралія - найменший материк землі. Назва Австралія - \u200b\u200bозначає «Південна земля»

На ньому розміщується тільки одна держава

Австралія. Австралія - \u200b\u200bнайгарячіша частина

всій суші Південної півкулі

Тільки тут мешкають кенгуру, коали і інші сумчасті тварини. Вони носять своїх дитинчат в сумках на животі.

3) - А самий жаркий материк? (Африка) Слайд

- Говорячи про Африку, ми відразу згадуємо про африканських слонів, про царя звірів-леві, про самому Довгошиїм жівотном- жирафа. А що нам розповість про це континенті ..................................

Африка - це другий за величиною материк після Євразії, найспекотніший континент Землі. Цілий рік там жарко, ніколи не буває морозів, і місцеві жителі ніколи не бачили снігу. Тут знаходиться одна з найкрасивіших гір світу - Кіліманджаро, вершину якої прикрашають льодовики. Найбільша ріка Африки - Ніл. І найбільша пустеля Африки і всього світу -Сахара. Єгипетські піраміди - являють собою величезні кам'яні споруди, які використовувалися в якості гробниць для фараонів Стародавнього Єгипту.

4) - А найхолодніший материк? (Антарктида) Слайд.

Антарктіда- край вічної криги. Найвищий континент. Дуже довгий час вважали, що це океан покритий льодом, а не материк. Але зараз вже доведено, що це материк. Що ж нам розповість ... ..

Антарктида - це континент, який знаходиться на самому півдні Землі. Найхолодніший материк. Середня температура зимових місяців від -60 до -70 градусів, літніх від -30 до -50.

Поширені мешканці Антарктиди - це пінгвіни, морські слони, морські леви, морські леопарди, тюлені.

Суворий клімат Антарктиди перешкоджає її заселення. Материк не належить жодній державі. Тут дозволена тільки наукова діяльність і на її території розташовані наукові станції, на яких, в залежності від сезону, живе від 4000 чоловік.

5) - Які ще залишилися материки? (Північна і Південна Америка)слайд

Північна Америка знаходиться на півночі Західної півкулі Південна Америка на Західному і Південному півкулях. З'єднуються Панамським перешийком п якому проходить Панамський канал.

- Про них нам розкажуть .........

Північна Америка - материк, більшу частину якого займають дві країни - Сполучені Штати Америки (США) і Канада

На материку дуже багато визначних пам'яток - як природних, так і створених людиною:

Одні з найдивовижніших дерев нашої планети -секвої . Ці величні гіганти тисячоліттями ростуть вгору і вшир. Їх висота може досягати більше 110 метрів. Великий Каньйон - це різноманітність скель і печер, вироблений річкою Колорадо в товщі вапняків,

пісковиків і сланців. Його довжина становить 446 км, глибина - до 1600 м.

Гора Рашмор - в ній викарбовано гігантський

барельєф з портретами чотирьох президентів США.

Тут ми можемо побачити найвищі в світі будинку -хмарочоси і Діснейленд - парк розваг в якому був би відтворений світ мультфільмів і казок Уолта Діснея, де цікаво всім: і дорослим, і дітям.

6) Південна Америка

Це четвертий за площею материк

планети. Він багатий вологими тропічними лісами з яскравими птахами, мавпами та іншими дивовижними тваринами. Це самий дощовий матерік.Здесь протікає сама найдовша і повноводна ріка світу Амазонка. Її довжина - 7100 км і найвищий в світі водопад Анхель, загальна висота якого 979 метрів.

Спасибі всім хлопцям за їх виступ.

VI Первинне закріплення нового матеріалу

а) Робота в групах.

Практична робота

а) На дошці висить намальована карта півкуль, але на ній немає материків. Тому пропоную зробити маленький проект «Складання своєї карти». Але перш давайте повторимо правила роботи в групі.

Правила роботи в групі:

Перед роботою потрібно домовитися, хто і що буде робити;

Чи не можна говорити всім одночасно;

Чи не сперечатися даремно, а доводити, пояснювати.

б) ЗАВДАННЯ

Кожна група отримує завдання: зібрати з пазлів материк, дізнатися його по контуру.

Зібрані материки, розміщуються на площині півкуль.

Виконання роботи.

в) - Молодці, все впоралися! Хлопці, а яке вміння відпрацьовувалося при виконанні цього завдання? (Уміння працювати в парах)

VI I .Ітог роботи. Рефлексія.

Яку мету ми ставили перед собою на початку уроку? Чи вдалося нам її вирішити?

Що нового дізналися?

Як дізналися, що допомогло?

Де знадобляться знання?

Хто з хлопців більше всіх допоміг у відкритті знань?

- Для чого треба знати карту, умовні позначення, материки?

Подумки покладіть на праву долоню знання, з якими прийшли на урок, а на ліву ті, які відкрили на уроці. Об'єднайте їх. Давайте поплескаємо один одному. Тепер ви переконалися, що все в ваших руках.

VIII . Домашнє завдання.

Виконати завдання в робочому зошиті.

мета:познайомити з особливостями природи і життя людей на різних материках, з частинами світу - Європою та Азією.

плановані результати: Учні усвідомлюють масштабність нашої планети, а себе - її жителями; навчаться знаходити материки на карті світу; працювати в групі; готувати повідомлення та виступати з ними перед класом.

устаткування: Карта світу, анаграма слова «материк» на дошці, картинки і фотографії, що ілюструють розповіді про материках.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. актуалізація знань

- Що таке океан?

- Скільки океанів на Землі? (П'ять.)

- Перелічіть їх і покажіть на карті. (Північний Льодовитий, Тихий, Індійський, Атлантичний, Південний.)

- Що таке материк?

- Скільки материків на Землі? (Шість.)

- Які материки ви знаєте?

- Як по-іншому називають материк? (Континент.)

(Можна використовувати Кіми (тест 55, с. 78).)

III. Самовизначення до діяльності

(На дошці анаграма.)

До І А Р М Т Е

- Розшифруйте ключове слово нашого уроку. (Материк.)

- Припустімо, про що ми будемо говорити на уроці. (Про материках.)

- Прочитайте тему уроку на с. 118 підручника. (Подорож по материках.)

- Які навчальні завдання ми поставимо перед собою? (Відповіді дітей.)

- Прочитайте завдання уроку в підручнику.

IV. Робота по темі уроку

(Клас ділиться на п'ять груп. Кожна група вибирає собі один материк і готує про нього повідомлення, користуючись текстом підручника: Євразія - с. 118, Північна Америка - с. 120, Південна Америка - с. 121, Африка - с. 122, Австралія - с. 123. Потім заслуховується виступ кожної групи.)

V. Фізкультхвилинка

(Учитель пропонує згадати фізкультхвилинки, які діти вже запам'ятали або які їм подобаються найбільше.)

VI. Продовження роботи по темі уроку

1. Повідомлення учнів, бесіда

(Учні закінчують свої виступи. Учитель доповнює їх, показує картинки, фотографії. Виступаючим задають питання. Діти оцінюють відповіді однокласників.)

- Про який материку в підручнику, не розказано? (Про Антарктиді.)

- Що ви про нього знаєте? (Відповіді дітей.)

2. Виконання завдань в робочому зошиті №2-4 (с. 56-58).

(Самостійне виконання.)

VII. рефлексія

(Учні відповідають на питання підручника (с. 123, в рамці).)

(Учні дістають один із знаків і пояснюють свій вибір.)

VIII. Підведення підсумків уроку

- Що вам особливо сподобалося на уроці?

- Про що ще захотілося дізнатися?

- Чи всі завдання уроку ми виконали?

Домашнє завдання

Робочий зошит: №5 (с. 58).

Додатковий матеріал

Антарктида

Антарктида - найпівденніша область нашої планети, 99% її території покрито льодом. Товщина льоду в середньому 1720 м, найбільша ж - понад 4300 м. А під ним знаходиться земля, а не океан, як на Півночі. Льоди покривають і найближчі до Антарктиди острова.

Але є в Антарктиді і невеликі ділянки суші, вільні від льоду. Вони називаються оазисами, як в пустелях. Там зустрічається рослинність.

Це найвища частина світла. В Антарктиді є свої гори і височини. Лід з них постійно сповзає і дуже повільно рухається до узбережжя. Тут періодично відділяються величезні брили - айсберги. Антарктида - своєрідна фабрика з їх виробництва. Антарктиду омивають самі південні частини Індійського, Атлантичного і Тихого океанів.

В Антарктиді дуже суворий клімат. У Східній Антарктиді (на станції «Схід») знаходиться полюс холоду Землі (-89,2 ° С), середні температури зимових місяців - від -60 до -70 ° С, літніх - від -30 до -50 ° С. Незважаючи на такі умови, свій тваринний світ є і тут. Тварини мешкають лише на узбережжі, так як їжею для них служать мешканці моря. Найпоширеніші мешканці Антарктиди - це пінгвіни, морські леви, морські слони і морські леопарди. Тут мешкають найбільший з китів - синій, зубастий кит кашалот, дуже дивний кит горбач, косатка і дельфіни.

А ось люди в Антарктиді не живуть. Приїжджають тільки на час численні наукові експедиції.

Що може побачити мандрівник, який приплив до берегів цього материка? Над білою льодовикової стіною не димлять труби, ніде не видно хвилеломів і кранів. Тут немає портів. Але люди на березі є. Це вчені. Вони тут, щоб вивчати покритий льодом материк. Вони ще не заснували міст, але вже побудували селища. Один з них - селище Мирне. Це місце роботи російських вчених. Є свої селища у англійських вчених, у аргентинців і американців, новозеландців і французів. В Антарктиді ніколи не було воєн. Це перший материк на Землі, де звучать тільки мирні вибухи - ними пробивають в льоду дорогу кораблям. Близько новозеландського селища Скотт височіє триметровий хрест з червоного дерева. Його встановили в пам'ять про капітана Роберта Скотта і його супутниках, які загинули, повертаючись з Південного полюса. На хресті відома всьому світу напис: «Боротися і шукати, знайти і не здаватися». Взимку над селищами реве пурга. Стовпчик термометра опускається до - 60 ° С. Але наполегливі люди пробиваються до місць, де стоять прилади. Все потрібно робити вчасно, здаватися не можна.

Європа

З півночі Європа омивається Північним Льодовитим океаном, із заходу - Атлантичним океаном і його морями, головним чином Середземним і Чорним. Сухопутний кордон між Європою і Азією проходить якраз по території Росії - по гребеню Уральських гір. З півдня - по Головному Вододільному хребту Великого Кавказу, по морях: Каспійського, Азовського, Чорного і Мармурового, протоками Босфор і Дарданелли. Подекуди на цій умовній межі встановлені пам'ятні знаки. Разом з Азією Європа утворює материк Євразія. При цьому площа Європи (близько 10 млн кв. Км) в чотири рази менше, ніж площа Азії.

Це найнижча частина світла. Чотири п'ятих Європи зайнято рівнинами, решта - гори. Найвищі гори Європи - Альпи з вершиною Монблан (її висота близько 5 тис. М). Одна із найбільших європейських рівнина - Східно-Європейська, або Російська (на ній розташована Москва). Серед головних річок Європи - Волга (3530 км), Дунай, Дніпро, Дон, Печора, Північна Двіна, Рейн, Вісла, Ельба, Одер, Рона.

Клімат в Європі вчені називають помірним, але помірність ця різна. На заході і півдні рідко бачать сніг, а ось на півночі і сході (в тому числі і в Росії) нормальними вважаються снігові і морозні зими.

В Європі дуже висока щільність населення. Майже у всіх країнах міське населення становить більшість. У таких країнах, як Німеччина, Австрія, маленькі містечка зливаються в один величезний місто, і кордон між ними провести майже неможливо, але свої назви і поштову адресу вони зберігають колишні.

В Європі дуже розвинена промисловість. З давнини тут добували корисні копалини, навчилися плавити залізо. Саме на цьому континенті почалася промислова революція.

Європа пережила чимало воєн. Дві найжахливіші війни, Перша світова і Друга світова, почалися в Європі і завдали їй великої шкоди. Зараз більшість європейських країн намагаються об'єднатися. Для цього створено Європейський союз. У багатьох країнах Європи введені загальні гроші - євро.

Австралія

Ще ведуться суперечки про те, що ж таке Австралія: найменша частина світла або найбільший острів? І те і інше. Назва «Австралія» означає «південна земля».

Її площа 7 млн \u200b\u200b631,5 тис. Кв. км. Східні берега Австралії омиває Тихий океан, на півночі, заході і півдні - Індійський океан. Поблизу Австралії розташовані великі острови - Нова Гвінея і Тасманія.

Це сама посушлива частина світла, а в Південній півкулі - найгарячіша частина суші. Оскільки Австралія лежить цілком на південь від екватора, то січень тут найспекотніший місяць, а липень - найхолодніший. Найбільша кількість опадів випадає на сході. На півночі, сході, південному сході і південному заході напівпустелі переходять в савани, які змінюються лісами з евкаліптів, пальм, деревовидних папоротей уздовж узбереж і в горах.

Дивний тваринний світ Австралії. Тут збереглися найпримітивніші сумчасті ссавці, які вимерли в решті світу

мільйони років тому. Це і знамениті кенгуру, і симпатичні коали, і качкодзьоби з єхиднами. Близькі до Австралії острова Нової Зеландії до приходу європейців були справжнім пташиним царством. Тут майже не водилися ссавці. Зараз рідкісні тварини і птахи взяті під охорону.

Корінне населення Австралії до приходу європейців знаходилося на дуже низькому рівні розвитку, в ранньому кам'яному віці. Вони займалися збиранням і полюванням. І природно, ніякого опору європейцям вони надати не змогли. На початку XVII ст. Австралію відкрив Біллем Янсзон. Тут були знайдені золоті розсипи. Зараз в Австралії живуть 18 млн чоловік.

Азія

Азія в чотири рази більше Європи. Вона омивається трьома океанами - Північним Льодовитим, Тихим і Індійським, їх окраїнними морями, а також внутрішньоматерикових морями Атлантичного океану. Три чверті території Азії займають гори і плоскогір'я. Тут знаходяться найвищі гори на Землі - Гімалаї і найбільша вершина Джомолунгма, або Еверест (її висота майже 9 тис. М).

Річки тут теж б'ють рекорди по довжині і повноводності: Об, Іртиш, Єнісей, Лена, Амур, Хуанхе, Інд, Ганг, Брахмапутра. Але найдовша в Азії річка - Янцзи, її протяжність становить 5800 км. В Азії чимало пустель: Гобі, Каракуми, Аравійська і ін.

Клімат Азії різноманітний. На півночі він різко континентальний, а на південних островах екваторіальний. Ось і природні зони змінюються з півночі на південь - від арктичної пустелі, тундри, великої сибірської тайги до джунглів. Різноманітно і населення Азії. Тут представлені майже всі раси людства. Це самий багатолюдний материк, але заселений він дуже нерівномірно. Місцями тут найвища щільність в світі, а в пустелях і на півночі Сибіру людей дуже мало.

Саме в Азії зародилися найдавніші цивілізації: в Месопотамії, Китаї і долині річки Інду. Звідси беруть початок багато наукові знання і ремесла. Зараз у багатьох країнах Азії бурхливими темпами розвивається промисловість. Жителі азіатських країн вміють запозичувати хороше у інших народів, але не розлучаються і зі своєю культурою, своїми звичаями.

Африка

Випалена сонцем пустеля, суцільна стіна яскраво-зеленого тропічного лісу, величезні приземкуваті жителі савани - баобаби - все це Африка. Її площа 29,2 млн кв. км (з островами ще на 1 млн кв. км більше).

На півночі Африки знаходяться Атлаські гори (висота - до 4 тис. М), на самому півдні - невисокі Капские гори. На сході глибокі западини і вулкани змінюють один одного. Саме тут розташована найвища точка Африки - вулкан Кіліманджаро. Тут же знаходяться і глибокі озера Танганьїка, Ньяса.

В Африці всюди дуже жарко. Адже цю частину світу майже навпіл ділить екватор. По обидва боки від нього знаходяться пояси екваторіального клімату, тропічного і субтропічного. Середньомісячні температури літа близько +25 ... + 30 ° С. Взимку також тепло (+10 ... + 25 ° С), але в горах температури іноді опускаються нижче 0 ° С; в горах Атласу щорічно випадає сніг. В екваторіальному кліматі знаходяться густі тропічні ліси. Потім вони переходять в савани і пустелі. На півночі Африки розташована найбільша пустеля в світі - Сахара.

А всього савани і пустелі займають чотири п'ятих території Африки. У саванах справжній рай для численних антилоп, жирафів, зебр, газелей, слонів, носорогів. У них є всілякі вороги - леви, леопарди, гепарди, гієни. У тропічних лісах живуть мавпи, зокрема людиноподібні - гібони, горили, шимпанзе. У річках і болотах Центральної Африки водяться бегемоти і крокодили.

Африка дуже багата на корисні копалини світового значення: алмазами (Південна і Західна Африка), золотом, ураном ( Південна Африка), Рудами заліза, алюмінію (Західна Африка) і ін. З давнини користувалася попитом і слонова кістка. Африка, мабуть, батьківщина всього людства. Саме тут були знайдені найдавніші останки предків людини.

Сучасне населення Африки належить в основному до негроїдної раси, яка відрізняється чорним кольором шкіри. На півночі Африки живуть араби, бербери і нащадки давніх єгиптян - копти. Тут на берегах великого Нілу була створена одна з найдавніших і найбільших цивілізацій Землі - Стародавній Єгипет.

Північна і Південна Америка

Північна Америка і Південна Америка об'єднані в одну частину світу - Америку. Західну її частину займає гірська система. У Північній Америці вона називається Кордильєри. На сході і в центрі материка розташовані великі рівнини і середньовисотні гори.

На півночі до материка примикає найбільший в світі острів - Гренландія. Площа материка 20 млн 360 тис. Кв. км (разом з островами - 24,25 млн кв. км). Із заходу материк омивається Тихим океаном з морем Берінга, зі сходу - Атлантичним океаном з морями Лабрадор, Карибським, з півночі - Північним Льодовитим океаном з морями Бофорта, Баффіна, гренландських і Гудзоновою затокою.

Біля однієї третини території займають ліси. Вони представлені типовою тайгою в центральних районах Канади, високостовбурними хвойними лісами на тихоокеанському узбережжі Аляски, Канади і США, змішаними і широколистяними лісами в басейні Великих озер, вічнозеленими хвойними і змішаними лісами на південному сході материка і в південній частині Кордильєр. Тваринний світ багато в чому схожий з Євразією, але включає ряд типово північноамериканських видів (мускусний бик, бізон, дикобраз, ондатра, скунс, ведмідь грізлі і ін.). Природа дбайливо охороняється в численних національних парках.

Заселялася Північна Америка в кілька етапів. Людина прийшла сюди приблизно 15 тис. Років тому, коли в Беринговому протоці було кілька островів - сухопутний міст. Корінні жителі Америки - індіанці і ескімоси.

У 1492 р на островах Вест-Індії висадився Христофор Колумб. Так почалося заселення континенту європейцями. Разом з собою вони привезли чорношкірих рабів з Африки. Тому сьогодні тут проживають люди всіх рас. Великі держави - Сполучені Штати Америки, Канада, Мексика.

Панамський перешийок з'єднує Північну Америку з Південною. На заході вона омивається Тихим океаном, Атлантичним - на сході, Карибським морем - на півночі і Магеллановою протокою на півдні. Площа з островами 18 млн 280 тис. Кв. км. Продовженням Кордильєр в західній частині континенту є високі гори Анди (найвища вершина - Аконкагуа, 6960 м), схід в основному рівнинний. У Південній Америці тече сама повноводна ріка Землі - Амазонка. Її береги покриті непрохідними тропічними лісами. Це одна з основних «фабрик кисню» на Землі.

На західному узбережжі, в Чилі, знаходиться пустеля Атакама.

Дуже цікавий тваринний світ Південної Америки. Він лише віддалено нагадує тваринний світ Північної Америки і в минулому був схожий з африканським. Тут є мавпи (на відміну від мавп Старого Світу вони широконосі, але все ж мали спільних предків). Збереглися стародавні ссавці: лінивці, мурахоїди, броненосці. Тут живуть єдиний сумчастий за межами Австралії - опосум, великі ссавці - пума, ягуар, нутрія, морські свинки та ін. З птахів поширені нанду. Різноманітний світ плазунів, риб і комах.

Про існування Південної Америки європейцям стало достеменно відомо після плавання Колумба в 1498 р

Тема уроку: «Подорож по материках»
Педагогічна мета: створити умови для вивчення нової теми: «Подорож по материках»
Регулятивні УУД:
Розуміти навчальне завдання уроку і прагнути її виконати;
- планувати свою дію відповідно з поставленим завданням.
Пізнавальні УУД:
Здійснювати пошук необхідної інформації; будувати мовне висловлювання; працювати з текстом.
Комунікативні УУД:
Будувати зрозумілі для партнера висловлювання; здійснювати взаємоконтроль; домовлятися і приходити до спільного рішення
- навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;
- здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності.
- знаходити материки на карті світу;
- знайомитися з особливостями материків за допомогою підручника та інших джерел інформації;
- готувати повідомлення та виступати з ними перед класом.
Тип уроку-отримання нових знань
Форми роботи учнів - фронтальна, групова
необхідна технічне обладнання - мультимедійний проектор, комп'ютер.
Навчальні завдання:
- дізнаємося про особливості кожного материка;
- будемо вчитися знаходити потрібну інформацію в підручнику; - використовувати її для підготовки повідомлення.

етап уроку
діяльність учителя

діяльність учня

1.
1.Організаціонний момент.
Хлопці, ми будемо на уроці думати? (Та)
А може будемо спати? (Немає)
Ми будемо міркувати? (Та)
А в хмарах літати? (Немає)
Один одному допомагатимемо? (Та)
Тоді, можна сідати
І, урок починати!

2.Актуалізація знань і постановка навчальної проблеми

3.Практіческая робота

4.Сообщеніе теми уроку: «Подорож по материках».

На минулому уроці ми подорожували по планеті.

За допомогою чого можна подорожувати?
Давайте згадаємо, що таке карта?

Подумки уявіть карту.
На які 2 групи можна розділити побачене на мапі?

Чого більше на мапі?
На карті добре видно, що на Землі дуже багато води.
- А як називаються водні простори?
А як називаються величезні ділянки суші, з усіх боків оточені водою?

На будинок вам було задано попрацювати з картою за підручником, на стор. 114 - 115 і запам'ятати карту.

Зараз ми з вами проведемо практичну роботу.
Я пропоную вам, скласти маленький проект на тему: «Складання карти».
Складати карту будемо на дошці. І виконувати такий проект ми будемо сьогодні вперше.
Ви повинні назвати материк, підійти до столу, серед всіх материків знайти той, який ви назвали, і прикріпити його на дошку.

Давайте згадаємо, скільки материків на Землі?

Назвіть материки.

Північна Америка Євразія

Південна Америка Африка Австралія

Антарктида

А тепер хлопці, давайте згадаємо, скільки океанів на Землі?
Назвіть океани.

Найбільший океан. (Тихий)
Він ще і найглибший. Займає половину всієї водної поверхні Землі.

Другий за площею океан - Атлантичний. У ньому знаходиться 25% всієї води планети.

Найтепліший - Індійський океан, вода в ньому 35,5 градусів. Вода в ньому тепла, як парне молоко.

Найменший океан? (Північний Льодовитий)
Він найхолодніший і найдрібніший. Більшу частину року він покритий льодом.

П'ятий океан - Південний. Це умовна назва вод 3-х океанів: Тихого, Атлантичного і Індійського.

Всі 5 океанів утворюють величезну масу води, яку називають Світовим океаном.

А тепер давайте порівняємо карту, яку ви склали, з картою по якій ви займалися вдома. Схожа карта?
- А тепер хлопці, подивіться на карту, яку ми з вами склали і, скажіть, яка ж тема нашого сьогоднішнього уроку?
- А як ви думаєте, яка ж тема нашого сьогоднішнього уроку?
- Хто здогадався, ніж ми сьогодні будемо займатися на уроці?
Правильно! Ми сьогодні з вами будемо подорожувати по материках, дізнаємося про особливості кожного материка. Будемо вчитися знаходити потрібну інформацію в підручнику.

Продовжимо нашу подорож.
Раніше на Землі був один материк. І називався він - Пангея (грец. Слово. Пан - вся, Гея - земля - \u200b\u200bвся земля).
Омивався він одним океаном. Багато - багато мільйонів років тому Пангея розколовся на 2 материка, потім з 2-х материків утворилося 6 материків, які існують по теперішній час.

(За допомогою карти)

Карта - це зменшене зображення земної поверхні на площині за допомогою умовних знаків.
(Суша і вода)
(Води)

(Океани)
(Материками, континентами)

(Учень називає материк, виходить до дошки знаходить цей материк і прикріплює його на дошку)

(5)
(Учень називає океан, виходить до дошки знаходить цей океан і прикріплює його на дошку)
(Вчитель дає невелику довідку)

(Невелика довідка про материках)

5. Спільне відкриття знань.

6. Робота в групах.
(Контурні карти)

7. Захист проекту.

8. Закріплення пройденого матеріалу.
9. Рефлексія.

10.Домашнее завдання.
- А тепер давайте, коротко, познайомимося з цими материками. Вся увага на екран.

Найбільший материк? (Євразія)
Щоб перелетіти з заходу на схід треба витратити цілу добу. Раз материк такий величезний, то і природа тут дуже різноманітна.

(Північна і Південна Америка)
Природа Північної Америки дуже різноманітна. Це земля Великих озер і високих гір.
Південна Америка - найбільш вологий материк світу. Тут випадає найбільше опадів.

Самий жаркий материк. (Африка)

Найменший материк. (Австралія)
Австралія- самий сухий материк Землі. Материк рідкостей. Тут мешкають дивні тварини і навіть птахи Австралії найяскравіші.

Найхолодніший материк (Антарктида)
Антарктіда- край вічної криги. Найвищий континент. Дуже довгий час вважали, що це океан, покритий льодом, а не материк. Але зараз вже доведено, що це материк. Родина дивовижних птахів, у яких замість пір'я луска. (Звичайно пінгвін)

Я дала вам невелику довідку про материках. Всю іншу інформацію, ви будите добувати самостійно, в підручнику. Для цього ви зараз попрацюєте групами.

Завдання у всіх буде однакове. Але материки будуть у вас різні. Кожна група, повинна знайти в підручнику потрібну інформацію про визначні пам'ятки свого материка - як природних, так і створених людиною.
У конвертах, які лежать у вас на столі, серед усіх пам'яток потрібно вибрати те, що відноситься до вашого материку. Потім, ці фотографії потрібно наклеїти на свій материк. Коли робота буде виконана, ви повинні будите її захистити.

Як захищати роботу, ви знаєте.

А тепер для закріплення матеріалу попрацюємо по картках.
- Потрібно з'єднати опис материка з його назвою.
Перевірка. (на екрані)

Тепер, давайте дамо оцінку нашої подорожі і своїм успіхам, тобто оцінимо свою діяльність на уроці. Подумки покладіть на праву долоню знання, з якими прийшли на урок, а на ліву ті, які відкрили на уроці. Об'єднайте їх. А тепер давайте візьмемо один одному за руки. Ви переконалися, що все в ваших руках.
1.Прочитайте підручник на сторінці: 118 - 123. 2.Подг. повідом. для рубрики «Це цікаво», тобто дода / мат.



Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням і слайдами, скачайте її файл і відкрийте в PowerPoint на своєму комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації:
Євразія - найбільший материк. Він такий великий, що його ділять на дві частини світу - Європу й Азію. Саме в Євразії знаходиться наша Батьківщина - Росія. Щоб перелетіти з заходу на схід треба витратити цілу добу. Раз материк такий величезний, то і природа тут дуже різноманітна. На території Європи розміщується понад 40 країн, народи яких говорять на десятках мовах. Велика частина території нашої країни знаходиться в Азії. Азія - найбільша частина світу. Вона в чотири рази більше Європи. Разом з нею вона утворює материк Євразію. На території Азії розташовано 54 держави. На території Азії знаходиться Китай - найбільша за чисельністю населення держава світу. (Більше одного мільярда), а скоро його наздожене і Індія. Північна Америка - материк, більшу частину якого займають дві країни - Сполучені Штати Америки (США) і Канада. Природа Північної Америки дуже різноманітна. Це земля Великих озер і високих гір. Це четвертий за розміром материк після Євразії. Цей материк багатий вологими тропічними лісами з яскравими птахами, мавпами та іншими дивовижними тваринами. Африка - це другий за величиною материк після Євразії. Це самий жаркий материк. Австралія - \u200b\u200bнайменший материк землі. Це самий сухий материк Землі. Материк рідкостей. Тут мешкають дивні тварини. Птахи Австралії найяскравіші. Австралія не схожа на інші материки, тому що тут збереглися тварини і рослини, які на інших материках вимерли. Тому ми його можемо назвати материк - заповідник. Антарктида - це континент, який знаходиться на самому півдні Землі. Це край вічної криги. Це найхолодніший материк. Взимку температура від-60 до-70 градусів, влітку від -30 до -50. Дуже довгий час вважали, що це океан, покритий льодом, а не материк. Але зараз вже доведено, що це материк. Родина дивовижних птахів, у яких замість пір'я луска.

Тип уроку:комбінований

мета:

- формування цілісної картини світу і усвідомлення ме-ста в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання і емоційно-ціннісного осмислення навчального особистого досвіду спілкування з людьми і природою;

завдання:

Предметні

Навчаться знаходити материки на карті світу; усвідомлюють масштабність нашої планети.

Отримають можливість навчитися готувати повідомлення.

метапредметние

Регулятивні УУД:

Розуміти навчальне завдання уроку і прагнути її виконати;

Планувати свою дію відповідно з поставленим завданням.

Пізнавальні УУД:

Здійснювати пошук необхідної інформації; будувати мовне висловлювання; працювати з текстом.

Комунікативні УУД:

Будувати зрозумілі для партнера висловлювання; здійснювати взаємоконтроль; домовлятися і приходити до спільного рішення.

особистісні

Навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу;

Здатність до самооцінки на основі критерію успішності навчальної діяльності

Основні види діяльності учнів

Знаходити материки на карті світу;

Знайомитися з особливостями материків за допомогою підручника та інших джерел інформації;

Готувати повідомлення і виступати з ними перед класом.

Основні поняття

На Землі шість материків: Євразія, Північна Америка, Південна Америка, Африка, Австралія, Антарктида. Найбільший материк - Євразія, найменший - Австралія

Перевірка готовності до засвоєння нового матеріалу

Згадай, які материки є на Землі.

Вивчення нового матеріалу

Відеоурок «Подорож по материках Землі»

Енциклопедіядлядітей

Осмислення і розуміння отриманих знань ННІ


Самостійне застосування знань

Домашнє завданняуч.с.118-123, раб. тетр. С. 76-78

Джерела інформації:

А. А. Плешаков підручник, робочий тетрадьОкружающій світ 2класс Москва

«Просвещение» 2014